Results 1 to 16 of 16

Thread: The Best Meal You Can Make At Home For Less Than $3.00

  1. #1
    In reverie, I felt you holding me. Dogar The Brave's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    By the shore.
    Posts
    22,923

    Default The Best Meal You Can Make At Home For Less Than $3.00

    Pasta Roni Olive Oil Garlic Vermicelli= $1.80
    Italian Roll=.59 cents
    Butter and some Italian seasoning for bread=.40 cents

    Total= $2.79

    Beat that.


    Your an absolutely wonderful man, any girl that is yours is lucky and I know that from personal experience. ~KMT

  2. #2
    Everyone is shitty and weird. Me? I'm normal and cool. Giant Squid's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    who knows
    Posts
    4,000

    Default

    A can of chili and mac and cheese is pretty good, I think thats less than 3 bucks.


    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  3. #3
    Vanity of vanities, all is vanity Hicky's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    13,373

    Default

    i think i can pretty easily beat that. i make things like lentil soup a lot which are filling and cost literally nothing, and are pretty nice

  4. #4
    In reverie, I felt you holding me. Dogar The Brave's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    By the shore.
    Posts
    22,923

    Default

    Pictures and price breakdown of these foods/food combos or they don't exist.

    Your an absolutely wonderful man, any girl that is yours is lucky and I know that from personal experience. ~KMT

  5. #5
    Everyone is shitty and weird. Me? I'm normal and cool. Giant Squid's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    who knows
    Posts
    4,000

    Default

    the cheez:

    http://www.navarro.com/shur-fine-mac...:referralID=NA

    the beanz:

    http://www.groceries-express.com/def...upc=1121305298

    I'm not gonna lie though it gets old real quick.


    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  6. #6
    In reverie, I felt you holding me. Dogar The Brave's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    By the shore.
    Posts
    22,923

    Default

    It may be cheaper, but I won't say it's the best. Besides, all that processed cheese does horrors to my colon.

    Your an absolutely wonderful man, any girl that is yours is lucky and I know that from personal experience. ~KMT

  7. #7
    princeso Kirby's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    19,032

    Default

    $2 pack of singles cheese
    $3 sliced bread

    eat 25 cheese on breads

  8. #8
    This pic is definitely of me!! Solly's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    retarded
    Posts
    14,001

    Default

    or pay $4 for a stick of butter and make 25 grilled cheese

  9. #9
    princeso Kirby's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    19,032

    Default

    where the hell are you getting the bread and cheese bro?

  10. #10
    This pic is definitely of me!! Solly's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    retarded
    Posts
    14,001

    Default

    I meant that on top of your bread and cheese

  11. #11
    In reverie, I felt you holding me. Dogar The Brave's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    By the shore.
    Posts
    22,923

    Default

    Quote Originally Posted by Solly View Post
    or pay $4 for a stick of butter and make 25 grilled cheese
    $4 stick of butter, you go Canada.

    Your an absolutely wonderful man, any girl that is yours is lucky and I know that from personal experience. ~KMT

  12. #12
    bye felicia stiles's Avatar
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    1,524

    Default

    dogar says you gotta do price breakdowns but makes up bullshit like single pieces of bread being sold lol

  13. #13
    princeso Kirby's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    19,032

    Default

    Quote Originally Posted by stiles View Post
    dogar says you gotta do price breakdowns but makes up bullshit like single pieces of bread being sold lol
    Dogar holding people to the same standards as he holds himself, lol.

  14. #14
    *wink* leo33wii's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Vilseck, Germany
    Posts
    3,270

    Default

    why is it so fucking expensive to buy groceries?! i just spent 30$ fucking bucks for an entire week for myself. got myself Tuna, bread, Deli Mustard, bunch of Bananas, Milk, dozen Eggs, Chicken Dili meat, and Bacon, an onion, peppers, and jalapenos. (i like omelets sometimes). learn how to shop and find someone who raises chickens. they'll sell you eggs supper cheap! like 24 for 1$ or 2$.
    Leo 3DS friend Code: 0344 - 9299 - 0936

    ;]

  15. #15
    bye felicia stiles's Avatar
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    1,524

    Default

    Quote Originally Posted by leo33wii View Post
    why is it so fucking expensive to buy groceries?! i just spent 30$ fucking bucks for an entire week for myself. got myself Tuna, bread, Deli Mustard, bunch of Bananas, Milk, dozen Eggs, Chicken Dili meat, and Bacon, an onion, peppers, and jalapenos. (i like omelets sometimes). learn how to shop and find someone who raises chickens. they'll sell you eggs supper cheap! like 24 for 1$ or 2$.
    if that eggs thing is true thats pretty awesome. eggs are my favorite food, is this shit legit?

  16. #16
    *wink* leo33wii's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Vilseck, Germany
    Posts
    3,270

    Default

    yes... but there are some who think that their eggs are precious and "organic." they're bullshitting. they feed their chickens whatever and are happy that they even lay eggs of decent size.
    but there are some cool people who'll sell a dozen or 2 dozen for super cheap.
    Leo 3DS friend Code: 0344 - 9299 - 0936

    ;]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •